7 клас
Тема. Образ чутливого до краси хлопчика Михайлика.
ТЛ:символ
Мета: - допомогти учням глибше зрозуміти образ чутливого до краси хлопчика Михайлика, закцентувавши увагу на ролі оточення, праці, природи, мови, традицій, мрій щодо формування особистості головного героя-майбутнього письменника;
Мета: - допомогти учням глибше зрозуміти образ чутливого до краси хлопчика Михайлика, закцентувавши увагу на ролі оточення, праці, природи, мови, традицій, мрій щодо формування особистості головного героя-майбутнього письменника;
- розвивати пам`ять , увагу, навички виразного
читання твору , уміння грамотно висловлювати думки, робити власні
коментарі;формувати кругозір,світогляд школярів;
- виховувати в учнів кращі моральні якості.
Тип уроку: комбінований
Тип уроку: комбінований
Обладнання: проектор,
підручники, тексти твору, ілюстративний матеріал, асоціативна схема.
Хід уроку
І. Організаційний момент, емоційне налаштування (Діти оцінюють свій настрій на початку уроку смайликами на полях – від одного до п’яти)
ІІ. Оголошення теми та мети уроку(використання мультимедійної дошки)
Хід уроку
І. Організаційний момент, емоційне налаштування (Діти оцінюють свій настрій на початку уроку смайликами на полях – від одного до п’яти)
ІІ. Оголошення теми та мети уроку(використання мультимедійної дошки)
- Розгорніть
зошити, запишіть число, тему уроку.
Образ чутливого до краси хлопчика Михайлика.
Ми повинні звернути увагу на роль оточення, праці , природи, мови,традицій , мрій щодо формування образу Михайлика; розвивати навички виразного читання твору, грамотно висловлювати думки та робити коментарі;виховувати кращі моральні якості характеру.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
- Що ви бачите , уявляєте , коли чуєте слово «краса» ?
А найкраще розуміють це почуття люди з ніжним і чутливим до краси серцем , здатним мріяти , бачити незвичайну красу й поезію в повсякденному житті.
Таким був М.Стельмах та його автобіографічний твір «Гуси-лебеді летять».
- Хто з героїв твору найбільше був чутливим до краси?
Ми повинні звернути увагу на роль оточення, праці , природи, мови,традицій , мрій щодо формування образу Михайлика; розвивати навички виразного читання твору, грамотно висловлювати думки та робити коментарі;виховувати кращі моральні якості характеру.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
- Що ви бачите , уявляєте , коли чуєте слово «краса» ?
А найкраще розуміють це почуття люди з ніжним і чутливим до краси серцем , здатним мріяти , бачити незвичайну красу й поезію в повсякденному житті.
Таким був М.Стельмах та його автобіографічний твір «Гуси-лебеді летять».
- Хто з героїв твору найбільше був чутливим до краси?
-У цьому світі
так багато жорстокості, байдужості, несправедливості. І тому сьогодні на уроці
спробуймо серцем доторкнутися до чутливої душі Михайлика, щоб стати уважнішим
до усього, що відбувається навколо, і новим поглядом оцінити красу
навколишнього світу. (Слайди)
Словникова робота. Тлумачення слова
«чутливий»(випереджальне завдання).
ІV. Основний зміст уроку
- Сьогодні на уроці ми створимо асоціативну схему до слова «краса» (використання наочної схеми,яка буде поповнюватися поступово, у ході роботи).
- Сьогодні на уроці ми створимо асоціативну схему до слова «краса» (використання наочної схеми,яка буде поповнюватися поступово, у ході роботи).
Краса природи(це фон, на якому відбуваються усі події повісті)
-А природа може впливати на формування характеру людини?
- Серед мальовничої природи Прибужжя минали дитячі та юнацькі роки письменника . М.Стельмах своїм даром слова доторкнувся до життєдайного оазису – живої природи, споглядання якої робить нас мудрішими , красивішими.
- Хто навчив Михайлика бачити красу природи? (Відео – приліт лебедів)
- Серед мальовничої природи Прибужжя минали дитячі та юнацькі роки письменника . М.Стельмах своїм даром слова доторкнувся до життєдайного оазису – живої природи, споглядання якої робить нас мудрішими , красивішими.
- Хто навчив Михайлика бачити красу природи? (Відео – приліт лебедів)
Мати Ганна Іванівна мала поетичну душу. Саме вона виплекала в Михайлика
почуття прекрасного, уміння любити й розуміти красу природи (зачитування
цитат).
-А серед вас є
діти, які люблять природу?
- Як потрібно
ставитися до природи?
Отже, ми
можемо внести у схему «КРАСА» перше слово
- природи.
Але чи лише у
природі ми шукаємо красу? Звичайно ж, ні! Бо жодна людина, якою б
самодостатньою вона не була, потребує рідних, друзів, співрозмовників, тих,
кому симпатизує - інших людей
- гарних, добрих, щирих,
красивих.
А у чому краса
людини?(Слайд) Заповнюємо схему - людини.
А тепер
подумайте і дайте відповіді на питання:
(Слайд)
- Які стосунки
були між членами родини?
- Який вплив
мали рідні на формування особистості
Михайлика?
Особливою була
атмосфера в сім'ї. Попри велику бідність та нестатки, вони вміли пожартувати
над собою, але ніколи не ображали один одного.
Особливої
уваги заслуговують стосунки між бабунею
та дідусем . Повертаючись пізно з роботи, дідусь Дем`ян навіть ночує на порозі,
щоб не розбудити дружину. Дідусь і бабуся ще й досі ніжно кохають один одного.
«Уміли шанувати і добрих людей, і мовчазну скотину, і свято, і працю, і святий
хліб…»
Отже, у Михайликовій родині ми побачили красу людських стосунків, доповнімо схему.
Отже, у Михайликовій родині ми побачили красу людських стосунків, доповнімо схему.
Уже в 1
розділі повісті перед нами автор розкриває красивий внутрішній світ героїв. Дідусь
Дем`ян постійно розказує внукові казки, легенди. Саме він передав Михайлику
уявлення про світ як дивну казку , навчив бачити красу і мрію. Через діалоги з
дідусем ми помічаємо чутливу до краси душу Михайлика. Як дідусь говорить з малим Михайликом? Яка у
нього мова? (Схема - мови)
Михайлик
постійно бачить дідуся Дем`яна за роботою: весело у його руці виблискує струг, бо
він - майстер-стельмах,коваль,якого знає
весь повіт(Цитують діти).
А що було
улюбленим заняття мами? (Цитують діти) А можна стверджувати, що Михайлик - дуже
працьовитий хлопець? (Він допомагає по господарству батькам, пасе коняку
Обмінну, разом із батьком іде орати в поле. (Цитата)
Батьки глибоко й самовіддано люблять Михайлика , чуйно й уважно ставляться до його потреб , привчають до праці. (Схема - праці )
Батьки глибоко й самовіддано люблять Михайлика , чуйно й уважно ставляться до його потреб , привчають до праці. (Схема - праці )
Мама, Ганна
Іванівна, вдихнула в Михайлика свою поетичну душу. (Зачитування цитат).
Панас Дем`янович , незважаючи на бідність , учить сина цінувати в людині «чисту совість».
Панас Дем`янович , незважаючи на бідність , учить сина цінувати в людині «чисту совість».
Дмитро Павличко сказав: «Лишень краса
любові навчає жить…»
Саме в такій атмосфері зароджується великий талант майбутнього письменника. Недаремно ця повість має присвяту: «Моїм батькам – Ганні Іванівні й Панасу Дем`яновичу з любов`ю і зажурою»(Схема - почуттів)
Саме в такій атмосфері зароджується великий талант майбутнього письменника. Недаремно ця повість має присвяту: «Моїм батькам – Ганні Іванівні й Панасу Дем`яновичу з любов`ю і зажурою»(Схема - почуттів)
Відео – Гарбузове насіння - чи
правильно вчинив Михайлик, коли пригостив хлопчика? Що йому сказала мама?
(Схема -
вчинків)
-А що ще
впливає на формування особистості Михайлика?
- Багата скарбниця українського фольклору . Невичерпне джерело рідної мови. Доторкнімося серцем та душею до народних традицій і відчуймо таїну рідного слова.
- Багата скарбниця українського фольклору . Невичерпне джерело рідної мови. Доторкнімося серцем та душею до народних традицій і відчуймо таїну рідного слова.
Учні виконують
щедрівку.(Слайд «Колядники»)
Робота із
схемою біля дошки(краса традицій, звичаїв).
Краса мрії
- Кажуть, що світ повен чудес для тих , хто вміє їх бачити.
Яка з мрій Михайлика збулася у повісті?(Лебеді знову пролетіли над хатою)
- Кажуть, що світ повен чудес для тих , хто вміє їх бачити.
Яка з мрій Михайлика збулася у повісті?(Лебеді знову пролетіли над хатою)
Про вітряк у
тексті говориться, що це птиця-казка.
Мені здається,що душа малого хлопця теж хоче зірватися на одне з крил цього
велетня й злетіти у високе небо разом із цим лебедем на вітряку.
Саме серед запахів стиглого жита й степових трав починав зароджуватися
поетичний геній великого письменника - "Будеш
іти межи люди й вибивати іскри!"
У повісті ми
бачимо, як збулася одна з найбільших
мрій Михайлика – навчатися в школі. Мене вразило його нестримне бажання до
знань. А коли батько вгорнув його в поли своєї киреї, Михайлик мало не заплакав
і з жалю, і з радості, що батько не дасть йому покинути науку. (Схема - пізнання)
Робота із
схемою Додаток 1, слайд - схема. Висновок.
Наша схема-сонечко
засвітилась багатьма промінцями, а це означає, що краса – багатогранна і
зустріти її можна будь-де, варто тільки бути уважним до всього, що нас оточує.
ТЛ: символ (слайд)
Образи-символи повісті (Слайди).(Заповнення таблиці,
додаток 2)
І прояви
краси, і образи-символи у повісті ми бачимо через сприйняття головного героя,
то який же він?
Характеристика Михайлика
«Торбинка(скринька)
запитань»
v 1.Чим Михайлик відрізнявся
від інших героїв твору?
v 2. За допомогою кого і чого формується кругозір,
світогляд героя?
v 3. Чим захоплювався хлопчик в дитинстві? Як це вплинуло
на майбутнього письменника?
v 4. Які книжка полюбляв читати Михайлик?
v 5.Як хлопчик ставився до навчання у школі? Чим це пояснити?
v Чому герой по-різному ставиться до мешканців села?
v 7. У чому виявилась доброта, чемність хлопчика?
v 8. Чим пояснити те, що політ гусей-лебедів Михайлик
сприймає по-особливому?
v 9. Який талант мав хлопчик?
v 10. Чи вдалося М. Стельмаху ретельно відобразити власне
дитинство у творі?
Слайд «Образ Михайлика» (план учитель
роздає на друкованих аркушах, додаток 3)
1.Михайлик – головний герой твору, бідний сільський
хлопчик.
2.Портрет і зовнішність героя.
3.Риси характеру: а) чемний; б)добрий; в)
працьовитий; г) шанобливий; д) кмітливий; е) цілеспрямований; є) допитливий.
4.Прагнення героя: а) жага до навчання; б)
любов до природи; в)пізнати світ; г)читання книг та написання власних творів.
5.Ставлення Михайлика до інших героїв твору.
6.Значення образу Михайлика
Український
режисер Олександр Муратов 1974 року створив кінострічку за повістю М.
Стельмаха «Гуси-лебеді летять». Він уявив свого героя таким. (Слайд)
А
яким його побачили ви? (Складання сенкану)
Наприклад:
Слово-тема
Опис теми(два
прикметники)
Дія, пов’язана з темою(три дієслова)
Ставлення до теми(речення з чотирьох слів)
Слово – сутність теми, синонім, почуття з приводу теми
Михайлик
Довірливий,
милосердний
Бігає,
читає, радіє
Хоче
пізнати весь світ
Мрійник
V. Підсумок уроку.
- Отже, яка
краса вплинула на формування особистості Михайлика?(робота
з асоціативною схемою, повторення).
Вам, діти,
належить цей дивовижний світ. Навколо кружляє ця чарівна казка, бринять ці
бентежні звуки. Зрозумійте їх, відкрийте у своїй душі маленького творця,
фантазуйте, уявляйте, займіть те місце у світі, яке подобається в пору такого безтурботного і
швидкоплинного дитинства! Пам’ятайте, що в житті завжди є те, що порадує нас,
зробить кращими, щасливішими.
VІ.
Домашнє завдання на вибір:
1)написати твір «Краса у житті
Михайлика»;
2) виписати цитати до
характеристики образу Михайлика.
А для творчих і натхненних людей – намалювати те, що найбільше схвилювало у
повісті.
VІІ. Рефлексія
- Що сподобалося на уроці?
- Чим схвилював урок?
Діти, прислухайтесь до свого настрою і знову оцініть його смайликами від одного до
п’яти. У кого їх стало більше, ніж на початку уроку? Отже, мені приємно, що
наше спілкування принесло вам задоволення. Дякую за гарну роботу!
VІІІ. Оцінювання учнів
Немає коментарів:
Дописати коментар